مجله تکنوتکس, مقالات

فرق فرش 700 شانه با 1000 شانه

فرش های ماشینی یکی از دستاورد هایی است که برای اولین بار حدود 50 سال پیش در شهرستان کاشان اقدام به تولید آن ها شده و تاکنون تولید کنندگان زیادی توانسته اند در این راستا موفقیت های عظیمی را به دست بیاورند و درآمد های خوبی را نیز کسب کنند .

فرش های ماشینی در شانه و تراکم های مختلفی از 500 شانه گرفته تا 1500 شانه در طرح و نگاره های زیبا و دلنشین تولید می شود که هر کس بسته به نوع سلیقه و معیار هایی که مد نظر دارد فرش خود را خریداری می کند .

مطلبی که در این جا مورد توجه قرار می گیرد این است که فرش 700 شانه بهتره یا 1000 شانه این سوال شاید برای افراد زیادی از خریداران پیش بیاید که برای یافتن این که فرش های ماشینی 700 شانه بهتر است یا فرش های 1000 شانه بهتر است از کسانی که در این زمینه مهارت و تخصص کافی دارند کمک بگیرند .

به عنوان مثال زمانی که شخصی می خواهد فرش ماشینی را خریداری کند باید یک سری موارد را مورد بررسی قرار دهد که از جمله آن ها می توان به شانه و تراکم ، ضخامت فرش ، دوام و لطافت و همچین قیمت و متراژ آن ها نیز توجه کند .

در ادامه ما شما را به خواندن این مقاله که به بررسی فرق فرش 700 شانه با فرش 1000 شانه می پردازد دعوت می کنیم.

مشخصات فرش ماشینی 700شانه

فرش ماشینی 700 شانه یکی از کم تراکم ترین فرش های موجود در بازار فرش می باشد که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از : فرش های ماشینی 700 شانه واقعی ، فرش های ماشینی 700 شانه تبدیلی ، فرش های ماشینی طرح 700 شانه می باشند .بهترین فرش از نظر کیفیت و دوام فرش 700 شانه واقعی است .

اگر بخواهیم از محبوبیت فرش های 700 شانه بیان کنیم باید بگوییم که فرش های 700 شانه در شهرستان کاشان از محبوبیت ویژه ایی نیز برخوردار هستند چرا که مردم شهرستان کاشان از فرش های به عنوان محل نشستن استفاده می کنند .

تراکم و شانه فرش 700 شانه

فرش های ماشینی 700 شانه در تراکم های مختلفی نظیر 2250 و 2700 و 3000 بافته می شوند که رایج ترین آن ها تراکم 2550 می باشد . اولین و مهم ترین عاملی که در هنگام خرید فرش ها مورد بررسی قرار می گیرد شانه و تراکم است چرا که این مورد تعیین کننده مواردی از جمله ضخامت فرش ها و همچنین قیمت فرش ها می باشد .

ضخامت فرش 700 شانه

ضخامت فرش های ماشینی 700 شانه نسبت به سایر فرش ها بیشتر است به بیان دیگر می توان گفت که هر چه شانه و تراکم فرش ها کم باشد ضخامت فرش ها نیز افزایش پیدا می کند چرا که تمامی فرش ها باید از وزن مناسبی نیز برخوردار باشید به این ترتیب زمانی که شانه و تراکم باشد بنابراین ضخامت فرش ها نیز افزایش پیدا می کند .

بنابراین فرش های ماشینی 700 شانه مناسب برای مکان هایی است که رفت و آمد ها در آن نیز زیاد است و همچین اگر بخواهیم از مقاومت فرش های ماشینی صحبت کنیم باید بگوییم که ضخامت فرش های 700 شانه سبب شده است تا این فرش از سایر فرش ها مقاوم تر باشد .

A carpet encyclopedia - Carpet Encyclopedia | Carpet Encyclopedia
دوام و لطافت فرش 700 شانه

برای تولید فرش های ماشینی 700 شانه از بهترین الیاف یعنی الیاف آکریلیک هیت ست شده استفاده می شود که مزایای زیادی را به همراه دارد که از جمله این ویژگی ها می توان به مقاوم بودن در برابر حرارت و گرما ، مقاوم در برابر شست و شو و همچین ضد حساسیت و پرزدهی اشاره کرد .

نکته ای که شما باید در این جا به آن اشاره کنید این است که تمامی این ویژگی ها سبب نمی شود تا بگوییم که فرش های ماشینی 700 شانه از فرش های ماشینی 1000 شانه بهتر است چرا که همانطور که بیان شد سلایق مشتریان و کاربرد هایی که از فرش ها دارند با یکدیگر متفاوت است بنابراین نمی توانیم بگوییم که انتخاب تمامی آن ها شبیه به یکدیگر می باشد .

فرش های ماشینی 700 شانه ایی با استفاده از الیاف آکریلیک بافته می شوند از لطافت بالایی برخوردار هستند چرا که برای تار و پود فرش های ماشینی 700 شانه از پنبه اصل استفاده می شود که بسیار نرم و لطیف می باشد . عمر و ماندگاری الیاف آکریلیک نسبت به سایر الیاف ها بیشتر است و شما می توانید فرش های ماشینی 700 شانه را برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار دهید .

Blue Carpet Ideal for Modern Decor

مشخصات فرش 1000 شانه

فرش های ماشینی 1000 شانه در دسته فرش های ماشینی دستبافت گونه قرار می گیرد چرا که نقشه هایی که برای بافت این مدل از فرش ها مورد استفاده قرار می گیرد شباهت های زیادی را به فرش ها دستبافت دارد و به نوعی می توان بیان کرد که طرافت و زیبایی فرش های ماشینی 1000 شانه از فرش های ماشینی 700 شانه بیشتر است .

فرش های ماشینی 1000 شانه در دسته فرش های اشینی تزینی قرار می گیرد و از آن جایی که طرافت و زیبایی این فرش ها به مراتب بیشتر از فرش های ماشینی 700 شانه می باشد مناسب برای محلی که رفت و آمد در آن ها زیاد است

تراکم و شانه فرش 1000شانه

فرش های ماشینی 1000 شانه در تراکم 3000 بافته می شود که این حالت استاندارد آن ها می باشد اما برخی از کارخانجات ممکن است فرش های ماشینی 1000 شانه را در تراکم 3600 نیز تولید کنند .

ضخامت فرش 1000 شانه

ضخامت فرش های ماشینی 1000از فرش های ماشینی 700 شانه کمتر است چرا که شانه و تراکم این فرش بیشتر است و از آن جایی که وزن فرش ها باید یکسان باشد به این ترتیب ضخامت فرش ها نیز کمتر می شود زمانی که ضخامت فرش ها کم باشد این فرش ها مناسب برای نکان هایی که رفت و آمد در آن ها زیاد است نمی باشد .

دوام و لطافت فرش 1000 شانه

برای تولید فرش های ماشینی 1000 شانه نیز از الیاف 100 درصد آکریلیک هیت ست شده استفاده می شود که طی مراحل هیت ست شدن نیز قابلیت های فراوانی را دریافت می کند که از جمله آن ها طول عمر و ماندگاری بالای آن ها می باشد در تارو پود این فرش ها نیز از الیاف بسیار نرم و لطیف پنبه استفاده می شود که طول عمر بالایی نیز دارد .

Sardis Hand Tufted Carpet - Urban Ladder

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی فرق فرش 700 شانه با فرش 1000 شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش 700 شانه فرش 1000 شانه
شانه 700 1000
تراکم بافت 2550 3000
ارتفاع نخ خاب 11 9
تعداد گره در هر متربع 595000 1200000
تعداد سر نخ در هر متر مربع 1190000 2000000
وزن هر متر مربع 4 3.8
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله بله
فرق فرش 700 شانه با فرش 1000 شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش ، فرق فرش 700 شانه با فرش 1000 شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، کاربرد آن فرش و هدف تان از خرید فرش است. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص و مکان های ویژه ای مناسب است .

فرش 1000 شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش 1000 شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

ضخامت فرش است که باعث می شود فرش برای مکان مد نظر مناسب باشد یا خیر . فرش های 1000 شانه به دلیل نازک بودن و ضخامت کم نسبت به فرش ماشینی 700 بیشتر برای مکان های کم رفت و آمد مناسب هستند . به نظر شما چرا فرش  1000 شانه ضخامت کمتری دارد ؟

دلیل آن این است که با افزایش تراکم و شانه ، وزن فرش بالا می رود . برای کاهش وزن، از خاب فرش می کاهند . به همین خاطر خاب فرش ماشینی 1000شانه کمتر از فرش 700 شانه و 500 شانه است . زمانی که خاب فرش کم باشد آن فرش مناسب برای نشستن و یا مکانی که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد، نیست .

جای مبل روی فرش

اشیاء سنگین روی فرش باعث کوفتگی در سطح فرش شده و در طولانی مدت ممکن است فرش حالت طبیعی اش را از دست بدهد . لذا از قرار دادن وسایل خیلی سنگین روی فرش خودداری کنید .

فرش 1000شانه در مقایسه با فرش های 700 شانه از شانه و تراکم بیشتری برخوردار است. همانطور که گفتیم، فرش های 1000 شانه در تراکم 3000 بافته می شوند . تراکم و شانه بیشتر فرشهای 1000 شانه باعث شده تا قیمت فرش ماشینی 1000 شانه بیشتر از فرش 1000 شانه باشد.

برخی از فرش های 700 شانه وجود دارند که به صورت گل برجسته هستند و از نظر زیبایی و رنگ بندی چیزی کم از فرش های 100 شانه ندارد. برای دیدن این فرش های زیبا لینک زیر را بزنید .

فرش ماشینی گل برجسته 700 شانه 

فرش هزار شانه جز فرش ماشینی مدرن محسوب می شود پس گران بودن قیمت آن هم امر عادی محسوب می شود . علاوه بر فرش های 1000 شانه ، فرش 1200 شانه و 1500 شانه به دلیل ریزبافت بودن ، توجه همه را به خود جلب کرده است.

از آنجایی که جنس نخ خاب نقش بسیار موثری در کیفیت و قیمت فرش دارد، در پایان جا دارد به صورت مختصر به بررسی الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز بپردازیم.

الیاف اکریلیک

الیاف اکرلیک هیت ست شده یعنی چه ؟

فرایندی که نخ بعد از ریسیدن با دما و بخار تثبیت داده می شود این فرایند موجب تغییراتی در نخ شده و کیفیت نخ و در نهایت کیفیت فرش ماشینی را بالاتر می برد. فرش ماشینی که از نخ هیت ست شده بافته شده است جذابیت بیشتر ، ماندگاری بالاتر و راحت تر از دیگر فرش ها برای مشتریان و خریداران خواهد بود.

زمانی که این فرش در معرض نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگی در آن رخ نمی دهد زیرا نخ هیت ست شده در برابر حرارت و شستشو مقاوم است و آسیب پذیر نیست .

مزایای نخ هیت ست شده

بسیاری از افراد هنگام خرید فرش ماشینی جدید از مشکل پرزدهی فرش رنج می بردند که این مشکل با فرایند هیت ست شدن نخ بسیار کاهش یافت . نخ هایی که هیت ست شده هستند پاخور بهتری دارند و زمانی که دست روی فرش کشیده می شود نرم تر هستند .

استحکام نخ هیت ست شده بسیار بالاتر از نخ معمولی است لذا پارگی نخ در زمان بافت فرش بسیار کاهش می یابد . این امر موجب افزایش کیفیت محصول نهایی شود . نخ هیت ست شده قابلیت جذب رنگ بیشتری دارد بنابراین کاهش رنگ پس از شستشو به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

کلینیک نساجی تکنوتکس

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *